Wrestling Forum : WWE, TNA, Debate League, Wrestling Videos, Women of Wrestling Forums - View Single Post - ACADEMY AWARDS 2013

View Single Post

Old 01-10-2013, 08:59 AM   #1 (permalink)
cesaro_ROCKS
I put the "W" in WWE!
 
cesaro_ROCKS's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Pittsburgh
Posts: 10,159
cesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselvescesaro_ROCKS has made a name for themselves
Default ACADEMY AWARDS 2013

http://www.imdb.com/oscars/nominations/
2013 ACADEMY AWARD NOMINATIONS

Best Picture:

1. Beasts of the Southern Wild
2. Django Unchained
3. Les Miserables
4. Life of Pi
5. Lincoln
6. Silver Lining Playbook
7. Zero Dark Thirty
8. Argo
9. Amour (TBD)

Best Performance by an Actor is a Lead Role:

1. Bradley Cooper for Silver Linings Playbook
2. Daniel Day-Lewis for Lincoln
3. Hugh Jackman for Les Misérables
4. Joaquin Phoenix for The Master
5. Denzel Washington for Flight

Best Performance by an Actress is a Lead Role:

1. Jessica Chastain for Zero Dark Thirty ()
2. Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook
3. Emmanuelle Riva for Amour
4. Quvenzhané Wallis for Beasts of the Southern Wild
5. Naomi Watts for The Impossible

Best Performance by an Actor is a Supporting Role:

1. Alan Arkin for Argo
2. Robert De Niro for Silver Linings Playbook
3. Philip Seymour Hoffman for The Master
4. Tommy Lee Jones for Lincoln
5. Christoph Waltz for Django Unchained

Best Performance by an Actress is a Supporting Role:

1. Amy Adams for The Master
2. Sally Field for Lincoln
3. Anne Hathaway for Les Misérables
4. Helen Hunt for The Sessions
5. Jacki Weaver for Silver Linings Playbook

Best Achievement in Directing:

1. Michael Haneke for Amour
2. Ang Lee for Life of Pi
3. David O. Russell for Silver Linings Playbook
4. Steven Spielberg for Lincoln
5. Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen:

1. Amour: Michael Haneke
2. Django Unchained: Quentin Tarantino
3. Flight: John Gatins
4. Moonrise Kingdom: Wes Anderson, Roman Coppola
5. Zero Dark Thirty: Mark Boal

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published:

1. Argo: Chris Terrio
2. Beasts of the Southern Wild: Lucy Alibar, Benh Zeitlin
3. Life of Pi : David Magee
4. Lincoln: Tony Kushner
5. Silver Linings Playbook: David O. Russell

Best Animated Feature Film of the Year:

1. Brave: Mark Andrews, Brenda Chapman
2. Frankenweenie: Tim Burton
3. ParaNorman: Sam Fell, Chris Butler
4. The Pirates! Band of Misfits Peter Lord
5. Wreck-It Ralph: Rich Moore

Best Foreign Language Film of the Year:

1. Amour: Michael Haneke(Austria)
2. War Witch: Kim Nguyen(Canada)
3. No: Pablo Larraín(Chile)
4. A Royal Affair: Nikolaj Arcel(Denmark)
5. Kon-Tiki: Joachim Rønning, Espen Sandberg(Norway)

Best Achievement in Cinematography:

1. Anna Karenina: Seamus McGarvey
2. Django Unchained: Robert Richardson
3. Life of Pi: Claudio Miranda
4. Lincoln: Janusz Kaminski
5. Skyfall: Roger Deakins

Best Best Achievement in Editing:

1. Argo: William Goldenberg
2. Life of Pi: Tim Squyres
3. Lincoln: Michael Kahn
4. Silver Linings Playbook: Jay Cassidy, Crispin Struthers
5. Zero Dark Thirty: William Goldenberg, Dylan Tichenor

Best Achievement in Production Design:

1. Anna Karenina: Sarah Greenwood, Katie Spencer
2. The Hobbit: An Unexpected Journey: Dan Hennah, Ra Vincent, Simon Bright
3. Les Misérables: Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
4. Life of Pi: David Gropman, Anna Pinnock
5. Lincoln: Rick Carter, Jim Erickson

Best Achievement in Costume Design:

1. Anna Karenina: Jacqueline Durran
2. Les Misérables: Paco Delgado
3. Lincoln: Joanna Johnston
4. Mirror Mirror: Eiko Ishioka
5. Snow White and the Huntsman: Colleen Atwood

Best Achievement in Makeup and Hairstyling:

1. Hitchcock: Howard Berger, Peter Montagna, Martin Samuel
2. The Hobbit: An Unexpected Journey: Peter King, Rick Findlater, Tami Lane
3. Les Misérables: Lisa Westcott, Julie Dartnell

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score:

1. Anna Karenina: Dario Marianelli
2. Argo: Alexandre Desplat
3. Life of Pi: Mychael Danna
4. Lincoln: John Williams
5. Skyfall: Thomas Newman

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song:

1. Chasing Ice: J. Ralph("Before My Time")
2. Les Misérables: Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer("Suddenly")
3. Life of Pi: Mychael Danna, Bombay Jayshree("Pi's Lullaby")
4. Skyfall : Adele, Paul Epworth("Skyfall")
5. Ted: Walter Murphy, Seth MacFarlane("Everybody Needs a Best Friend")

Best Achievement in Sound Mixing:

1. Argo: John T. Reitz, Gregg Rudloff, José Antonio García
2. Les Misérables: Andy Nelson, Mark Paterson, Simon Hayes
3. Life of Pi: Ron Bartlett, Doug Hemphill, Drew Kunin
4. Lincoln: Andy Nelson, Gary Rydstrom, Ron Judkins
5. Skyfall: Scott Millan, Greg P. Russell, Stuart Wilson

Best Achievement in Sound Editing:
*There was a Tie*

1. Argo: Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn
2. Django Unchained: Wylie Stateman
3. Life of Pi: Eugene Gearty, Philip Stockton
4. Skyfall: Per Hallberg, Karen M. Baker
5. Zero Dark Thirty: Paul N.J. Ottosson

Best Achievement in Visual Effects:

1. The Avengers: Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, Daniel Sudick
2. The Hobbit: An Unexpected Journey: Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
3. Life of Pi: Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik De Boer, Donald Elliott
4. Prometheus: Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley, Martin Hill
5. Snow White and the Huntsman: Cedric Nicolas-Troyan, Phil Brennan, Neil Corbould, Michael Dawson

Best Documentary, Features:

1. 5 Broken Cameras: Emad Burnat, Guy Davidi
2. The Gatekeepers: To Be Determined
3. How to Survive a Plague: To Be Determined
4. The Invisible War: To Be Determined
5. Searching for Sugar Man: To Be Determined

Best Documentary, Short Subjects:

1. Inocente: Sean Fine, Andrea Nix
2. Kings Point: Sari Gilman, Jedd Wider
3. Mondays at Racine: Cynthia Wade, Robin Honan
4. Open Heart: Kief Davidson, Cori Shepherd Stern
5. Redemption: Jon Alpert, Matthew O'Neill

Best Short Film, Animated:

1. Adam and Dog: Minkyu Lee
2. Fresh Guacamole: PES
3. Head Over Heels: Timothy Reckart, Fodhla Cronin O'Reilly
4. Paperman: John Kahrs
5. The Simpsons: The Longest Daycare: David Silverman

Best Short Film, Live Action:

1. Asad: Bryan Buckley, Mino Jarjoura
2. Buzkashi Boys: Sam French, Ariel Nasr
3. Curfew: Shawn Christensen
4. Death of a Shadow: Tom Van Avermaet, Ellen De Waele
5. Henry: Yan England



__________________
"Little Jiminy Cricket"; Fantasy Wrestling Leauge




The Swiss Superman

Last edited by cesaro_ROCKS : 02-24-2013 at 10:55 PM.
cesaro_ROCKS is online now   Reply With Quote